X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

IKZE. No i powróciło

2014-01-23 12:05 czwartek
Maciej Lichoński
Pod koniec grudnia 2013 napisałem felieton pod jakże znamiennym tytułem " IKZE powraca". No i wróciło w bardzo atrakcyjnej formie, chociaż... zawsze mogłoby być lepiej. Kilkanaście dni temu weszła w życie znowelizowana ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Wszystkie zmiany są niezwykle korzystne dla oszczędzających i to z dwóch powodów:

1. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono uregulowania w zakresie opodatkowania wypłaty z IKZE. I tak, w miejsce obecnie obowiązującego opodatkowania wypłaty z IKZE wg skali PIT, wprowadzono opodatkowanie wypłat z IKZE oraz wypłat na rzecz osób uprawnionych zryczałtowanym podatkiem dochodowym ze stałą stawką 10%.

2. w ustawie o IKE oraz IKZE uproszczono reguły związane z ustalaniem wysokości maksymalnej rocznej wpłaty na IKZE – wprowadzono roczny limit kwotowy wpłat na IKZE, w jednakowej wysokości dla wszystkich oszczędzających.

Zgodnie z wprowadzonym rozwiązaniem roczny limit wpłat na IKZE nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2 krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone.

Zgodnie z art. 31 ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych limit kwoty wpłat na IKZE w 2014 roku wynosi 4 495,20 zł.

Policzmy: gdyby trzydziestolatek wykorzystywał przez kolejnych 35 lat limit na IKZE równy tegorocznemu limitowi 4 495,20 zł (wówczas może skorzystać z ulgi w podatku Belki oraz podatku 10%), to na koniec tego okresu będzie dysponował wartością polisy na poziomie 400 000 zł, a po zapłaceniu podatku - dostanie do ręki w wartościach nominalnych 360 000 zł, przy założonym średnim zysku 6%.

Dodatkowo, każdego roku oszczędzający w ramach IKZE odliczy sobie wpłaconą kwotę od podstawy opodatkowania. Skutkować to będzie podatkiem dochodowym niższym o około 1438 zł dla tych, którzy płacą PIT wg stawki 32%, a dla płacących wg stawki 18% - pomniejszenie podatku o ok. 725 zł. Zawsze warto.

Określona przez ustawodawcę stała wysokość stopy podatku do zapłaty spowodowała, że obecnie mogę z czystym sumieniem polecać swoim Klientom zarówno IKE, jak i IKZE. Ustalenie jednakowej dla wszystkich, kwotowej wysokości rocznego limitu wpłat na IKZE niezwykle uprościło sposób naliczania tej kwoty. Płać, ile chcesz, byle nie został przekroczony roczny limit - tak w dużym uproszczeniu można scharakteryzować ten produkt - następnie odlicz sobie wpłaconą kwotę od podstawy opodatkowania, a po 65 roku życia, po zapłaceniu 10% podatku, zabierz pieniądze.

Dodatkowo umożliwiono oszczędzanie osobom mundurowym, rolnikom, osobom, które miały przerwy w zatrudnieniu (np. pracownicy okresowi). Dzisiaj wszystkie osoby fizyczne powyżej 16 roku życia (także emeryci!) mają prawo wpłat do IKZE, z zastrzeżeniem, że osoby małoletnie muszą uzyskiwać dochody na podstawie umowy o pracę.

A dlaczego napisałem, że mogłoby być lepiej?

Dlatego, że wpłacając na IKZE pełny obecny limit (co rok będzie podwyższany), w 65. roku życia na koncie osoby dzisiaj 40-letniej zgromadzi się około 200 000 zł, a na koncie osoby 50 – letniej - 100 000 zł. Od tego trzeba odjąć podatek 10% oraz uwzględnić, aby wyjść na realne pieniądze, inflację i dopiero wówczas mamy szkolny przykład, jak ważne jest rozpoczęcie procesu inwestowania jak najwcześniej.

Praktycznie nałóg odkładania pieniędzy na czarną godzinę (która może się okazać emeryturą) należy ćwiczyć całe życie. 


Maciej Lichoński 

Skontaktuj się z Autorem, który może zostać również Twoim doradcą ubezpieczeniowym, przez stronę: Ubezpieczenia na życie 
Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Agent ubezpieczeniowy - przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego, który prezentuje ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.