X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Jakie są ryzyka w polisie na życie?

2017-03-31 14:36 piątek
Wybór polisy na życie to bardzo ważny krok. Jeśli już zdecydujemy się na konkretny produkt polisowy, trzeba będzie przystąpić do wypełnienia ankiety medycznej – jest to stała i niezbędna procedura przy tego typu ubezpieczeniu. Przynajmniej w ofertach ubezpieczenia indywidualnego.

Zdecydowanie łatwiej jest ubezpieczyć samochód czy dom, bo jak wycenić życie i zdrowie ludzkie? Dlatego przed podpisaniem umowy z Towarzystwem Ubezpieczeniowym musimy odpowiedzieć na szereg pytań związanych ze stanem naszego zdrowia.

Polisa na życie w wersji podstawowej zwykle chroni nas finansowo przed śmiercią. Możemy być także chronieni na skutek uszkodzenia ciała, zachorowania, czy przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Zakres polisy można poszerzyć o różne dodatkowe opcje, np.:


    WYBIERZ SKUTECZNĄ OCHRONĘ


Ankieta medyczna - przykładowe pytania

Ankieta medyczna jest podstawowym dokumentem, według którego ubezpieczyciel wylicza składkę. Procedura kontynuowana na spotkaniu agenta z klientem pomaga w oszacowaniu ryzyka.
Aby dobrze obliczyć składkę i odpowiednio dopasować ubezpieczenie, każdy klient zobowiązany jest do skrupulatnego wypełnienia formularza, warto jednak poświęcić temu chwilę uwagi i rozważnie odpowiadać na wszystkie pytania.
Ankieta składa się z szeregu pytań podzielonych na dwie kategorie:
  • Pytania medyczne- o stan naszego zdrowia np. o przebyte choroby, pobyt w szpitalu, przyjmowane leki, o niewyjaśnione bóle brzucha, biegunki, o zdiagnozowane choroby (np. wady serca, nadciśnienie, udar mózgu, cukrzycę), zabiegi chirurgiczne, a nawet o powiększone węzły chłonne.

Pytania dotyczą również stanu zdrowia naszych najbliższych – rodziców, dziadków, rodzeństwa. Musimy też podać naszą wagę, wzrost, odpowiedzieć czy palimy tytoń, czy pijemy (i w jakiej ilości) alkohol.
  • Pytania pozamedyczne - czy jesteśmy prawo czy lewo ręczni, czy zostało nam kiedyś odebrane prawo jazdy. Pytania mogą dotyczyć również kwestii finansowych, wykonywanego zawodu, naszego hobby, uprawianego sportu, stanu cywilnego, wykształcenia czy miejsca zamieszkania – takie pytania pojawiają się zwykle przy dużej sumie ubezpieczenia.

Pytania medyczne zazwyczaj dotyczą ostatnich 5 lat – przed przystąpieniem do ankiety pomyślmy o wszelkich wizytach u lekarza i naszych dolegliwościach. Wszystkie te pytania są bardzo istotne i nie należy podchodzić do nich lekceważąco.

Ankieta medyczna opatrzona jest klauzulą, która pozawala ubezpieczycielowi zlecić dodatkowe badania, aby potwierdzić stan naszego zdrowia – zwykle korzysta się z tego prawa, jeśli klient jest w podeszłym wieku lub przy wysokiej sumie ubezpieczenia.

Ryzyka przy zawieraniu umowy ubezpieczenia

Ryzyko przy tego typu umowach definiowane jest zazwyczaj jako prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego zawartego w polisie.

Ocena ryzyka przed podpisaniem polisy na życie składa się z dwóch części:

  1. Selekcji ryzyka– czyli oceny wniosków składanych przez klientów.
  2. Klasyfikacji ryzyka – czyli podziału przyjętych wniosków na klasy ryzyka.

Ryzyka w ubezpieczeniach na życie dzielimy na:

  • medyczne - związane ze zdrowiem klienta, czynnikami genetycznymi oraz stylem życia oraz wiekiem,
  • zawodowe - związane ze zwiększeniem ryzyka śmierci w miejscu pracy, są to również czynniki, które mają wpływ na zdrowie np. nadmierny hałas, światło, kurz,
  • pozazawodowe - dotyczą sposobu spędzania wolnego czasu, szczególnie sportów ekstremalnych czy aktywnego wypoczynku,
  • finansowe – związane z obciążeniem dochodów ubezpieczonego, szacuje się, że składka miesięczna nie powinna być większa niż 20% miesięcznego wynagrodzenia ubezpieczonego.


Stopień ryzyka wpływa na wysokość składki, podobnie jak suma ubezpieczenia, zakres ubezpieczenia, wiek ubezpieczonego czy liczba umów dodatkowych. Jeśli jednak zataimy lub przez nieuwagę pominiemy jakąś ważną informację o naszym zdrowiu, ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia ubezpieczenia. Nie warto więc w pośpiechu wybierać tańszą wersję, bo może nam się to nie opłacić.

Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie na życie w rankingu rankomat.pl. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.Kup ubezpieczenie
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Dzień Wyceny - to dzień, w którym odbyła ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.