X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Umowa ubezpieczenia na życie – podstawowe informacje

2006-11-17 16:12 piątek
Gdzie szukać przepisów prawnych?

Podstawowe regulacje dotyczące m.in. praw i obowiązków stron umowy ubezpieczenia, sposobu i formy jej zawarcia oraz rozwiązania, przedawnienia roszczeń z umowy ubezpieczenia zawarte są w Kodeksie cywilnym w artykułach 805 – 834. Część artykułów dotyczy zarówno ubezpieczeń na życie, jak i ubezpieczeń majątkowych, natomiast artykuły od 829 do 834 dotyczą wyłącznie ubezpieczeń na życie.

Poza przepisami Kodeksu cywilnego unormowania dotyczące zasad obowiązujących przy zawieraniu umowy zawiera także ustawa o działalności ubezpieczeniowej, zwłaszcza artykuły 6 – 8 ustawy.

Co to jest umowa ubezpieczenia?

Przez umowę ubezpieczenia na życie – zgodnie z art. 805 k.c. – zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do spełnienia świadczenia w postaci zapłaty umówionej sumy pieniężnej, renty albo innego świadczenia, w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej, a ubezpieczający zobowiązuje się do zapłacenia składki.

Kodeks cywilny nie określa bliżej cech wypadku, od zajścia którego uzależnione jest świadczenie zakładu ubezpieczeń, ogranicza się do formalnego kryterium, aby wypadek ten był przewidziany w umowie ubezpieczenia.

Strony umowy ubezpieczenia

Stronami każdej umowy ubezpieczenia są zakład ubezpieczeń oraz ubezpieczający.
Zakład ubezpieczeń może prowadzić swoją działalność w formie spółki akcyjnej lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Warunkiem podjęcia i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej jest uzyskanie zezwolenia ministra finansów.

Ubezpieczający to podmiot, który we własnym imieniu zawarł umowę ubezpieczenia i jest z tego tytułu zobowiązany do płacenia składki ubezpieczeniowej.  Ubezpieczającym może być osoba fizyczna lub osoba prawna.
Kup ubezpieczenie
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Aktywa netto na jednostkę uczestnictwa - wartość aktywów netto funduszu w ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.