X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Produkty ubezpieczeniowo-oszczędnościowe w Polsce – analiza na tle wprowadzonych zmian w OFE

2014-11-05 15:17 środa
W najbliższych latach, segment produktów oferowanych w III filarze będzie podlegał bardzo dynamicznemu, dwucyfrowemu wzrostowi. Dodatkowym wyzwaniem przed jakim stoją obecnie ubezpieczyciele, to profesjonalizacja doradztwa, które ma się przyczynić do większego zaufania społecznego do samej branży.

Z informacji przekazanych przez ZUS w Polsce 2 mln 564 tys. 72 obywateli zdecydowało się na to, aby część ich składki emerytalnej nadal trafiała do otwartych funduszy emerytalnych. Pozostała część osób podjęła decyzję, że będzie odkładać środki na kontach w ZUS-ie. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie jest oczywiście ostateczna.

ubezpieczenie na życie

 

Jak ta sytuacja wpłynie na przyszłość polskich świadczeń emerytalnych i jakie znaczenie w tej perspektywie będą odgrywały towarzystwa ubezpieczeniowe?

Komentarz ekspercki Rafała Piotrowskiego - Dyrektora Działu Rozwoju i Marketingu Produktów w MetLife:

Wszyscy obecnie mamy świadomość tego, że system emerytalny w Polsce został w znacznym stopniu zmieniony. Dodatkowo istnieje obawa, że na skutek rosnącego deficytu systemu zabezpieczenia społecznego w perspektywie kilku bądź kilkunastu lat nastąpi praktycznie całkowite przeniesienie środków do ZUS. Warto wskazać w tym miejscu na dodatkowy aspekt ostatnich wydarzeń. W tym czasie zarówno wprowadzona w życie reforma oraz towarzysząca temu debata społeczna sprawiła, że wśród Polaków nastąpiła zauważalna zmiana jeśli chodzi o świadomość emerytalną. Mianowicie tego, że z systemu gwarantowanego przez państwo, czyli filaru - ZUS’u oraz II filaru - kapitałowego, dla większości osób oszczędzone wcześniej środki będą niewystarczające do pokrycia wydatków w okresie po zakończeniu aktywności zawodowej.

Z naszych analiz i prognoz wynika, że zarówno sama świadomość emerytalna społeczeństwa jak również potrzeba uzupełnienia emerytury za pomocą rozwiązań dobrowolnych w ciągu najbliższych lat będzie wzrastać.

Jaka jest zatem realna na chwilę obecną, ale również w dłuższej perspektywie, alternatywa dla zwiększającej się potrzeby efektywnego oszczędzania, szczególnie w kontekście bardzo prawdopodobnego ryzyka powiększającej się tzw. „dziury emerytalnej” w ZUS’ie? Dodatkowym pytaniem jakie się nasuwa jest kwestia kierunku w jakim będą zmierzać zarówno produkty ubezpieczeń na życie, jak i oszczędnościowe, aby zminimalizować straty poniesione po zmianach w OFE?

Zobacz także
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Gospodarcze ubezpieczenie - ubezpieczenia majątkowe, lub osobowe. Prowadzone ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.