X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Lokata w banku, polisa kapitałowa, a może...

2012-06-04 14:27 poniedziałek
Maciej Lichoński
Czytanie wszelkiego rodzaju „Prognoz inwestycyjnych” jest pasjonującym zajęciem, tyle że nie za wiele z tego wynika. Zazwyczaj prezentowane są prognozy trzech możliwych tendencji: optymistyczna, neutralna i pesymistyczna, a którą klient uzna za bardziej przekonującą, i na której oprze swoją osobistą strategię, to już jest bardzo indywidualna kwestia wynikająca z osobistej wiedzy, przekonań lub doświadczenia.

Zdobyta wiedza w zakresie inwestowania każe nam, doradcom patrzeć z większą pokorą i stoicyzmem na rynki kapitałowe, które rządzą się nie tylko szczegółowo opisanymi prawami, ale które ulegają także wpływowi zjawisk i zdarzeń zgoła banalnych i nieprzewidywalnych (np. błąd ludzki), a których trudne do opanowania skutki przybrać mogą nawet postać uogólnionego kryzysu gospodarczego.

Dywersyfikacja ryzyka połączona z długofalowymi, aktywnymi programami inwestycyjnymi (nigdy nie wg zasady „zainwestuj i zapomnij”, chyba że masz przed sobą ponad 100 lat życia) pozwala na znacznie wyższe zyski, niż bezpieczne lokaty bankowe.

Inwestowanie krótkookresowe wiąże się zawsze z olbrzymim ryzykiem, ale też kusi możliwością wysokich zysków. To jest po prostu hazard. Dużo ludzi się w to bawi, jednak z różnym skutkiem.

Zbieranie pieniędzy na emeryturę czy na przyszłość dzieci poprzez inwestowanie w fundusze, czy kupowanie akcji w domu maklerskim (uwaga na podatki w razie śmierci!) jest bardzo dobrą alternatywą dla każdej z pozostałych form oszczędzania, jako że – jak pokazała historia – ani kupowanie złota, ani ziemi, ani mieszkań nie daje bezpieczeństwa.
Najlepiej o tym wiedzą ci, którzy kilka lat temu kupili mieszkanie na sprzedaż i dotychczas na tym nie zarobili (albo nawet stracili) i teraz muszą je wynajmować. Kiedy już je wynajmą bywa, że niedługo potem muszą niestety pozbyć się niewygodnego lokatora, a następnie odremontować lokal, szukać kolejnego lokatora, i tak wkoło Wojtek. W efekcie dobrze, jeżeli nie muszą do tej nieruchomości dokładać (jeżeli zakupili ja na kredyt).

Noś jajka w wielu koszykach, mawiały nasze babcie, czyli inwestuj w różne instrumenty, ale wśród nich na czołowej pozycji musi zawsze znaleźć się taki, który w razie potrzeby da nam szybki dostęp do gotówki.

Maciej Lichoński

Źródło: Ubezpieczenia na życie

----
(*) Kwota zgromadzona na rachunku w banku po śmierci posiadacza konta wchodzi w skład masy spadkowej, która po nim pozostała. Ze spadku wyłącza się sumę wskazaną przez posiadacza konta w pisemnej dyspozycji dla banku – uczynionej na wypadek jego śmierci – oraz kwotę na pokrycie kosztów pogrzebu wypłaconą już po śmierci właściciela konta osobie, która faktycznie ten wydatek udokumentowany fakturami i rachunkami poniosła. Kwota pisemnej dyspozycji dla banku nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach bez wypłat nagród z zysku.

Np.: Jeżeli śmierć posiadacza rachunków oszczędnościowych nastąpiła w bieżącym miesiącu, bank jest zobowiązany na podstawie posiadanej pisemnej dyspozycji wypłacić z rachunków właściciela kwotę – nie wyższą, niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, w miesiącu poprzedzającym (np. kwietniu 2012 roku), ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nieprzekraczającą jednak wysokości środków na rachunku – osobie, którą posiadacz rachunku wskazał w dyspozycji.

Kwota ta wynosi: 20 x 3.718,02 zł = 74.360,40 zł (kwota ustalona w oparciu o przepis art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo Bankowe (Dz.U. 140 poz. 939 z późn. zm.) oraz Komunikat Prezesa GUS z dnia 18 maja 2012 r.).
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz inwestycyjny mieszany - jest odmianą funduszu inwestycyjnego zamkniętego. ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.